Svatební přípravy 1

13. července 2013 v 12:16 | vilemina |  Povídání u stolu
Už je to tady, ten obávaný okamžik v životě matky, kdy se z ní stane navždy tchýně...potká mě to v půlce srpna. Přípravy svatby, jejíž organizace nebude právě nejjednodušší, začaly v únoru. Zhruba jsme v širším okruhu všech rodičů (však jsou "dvojmo") vše rozmysleli. Mě zajímá, samozřejmě, hlavně jídlo. Na "organizační výbor" vždy něco připravím, aby byla představa, co by se dalo - už jsme testovali koláčky, sušenky, tříbarevnou buchtu - tu speciálně na přání nevěsty. A šest až osm lidí už něco sní - u mladých syn připravoval pečené plněné žampiony a rajčata či jeho výborné quacamole. U nás zase krom toho cukroví byly pomazánky z domácí lučiny a tvarohové rohlíčky, taky jsem předvedla naložený balkán v oleji s olivami.Nakonec budeme mít většinu objednanou v restauraci hotelu. Možné menu jsme dohodli přímo na místě, kam jsme vyrazili na takový menší "výlet" ve čtyřech. Domluvilo se vše a aspoň jsem si prohlédla místa konání.
Dali jsme dohromady trochu netypický průběh, totiž oběd pro nejbližší příbuzné jen v přímé linii bude před obřadem a jinde, pak se všichni sejdou u hotelu a přesun do kaple již bude průvodem, protože je to opravdu blízko. Hlavní raut začne až odpoledne a uvidíme, jak to vydrží. Nevěsta si původně přála grilovat kýtu, ale to se ukázalo jako dosti složité, neb na to tam zařízeni nejsou - nechala se přemluvit na grilování, které by zase mohlo nabídnout více druhů masa a pro počítané množství lidí bude organizačně snazší. Komické bylo, jak při domluvě menu nabízela paní provozní: "Tak dáme eidam..." Načež my všichni sborově: "Neee, Eidam neee!!", aniž bychom o tom dříve mluvili. To samé u masa na gril. Provozní: "Kuřecí prsa..." "Nééé, to né, prsa né..." Ale nechali jsme se v tomto bodě přemluvit aspoň na symbolické množství pro nějaké notorické dietáře.
Názory na dostatečné množství jídla se docela různí. Hlledali jsme proto všelijaké příměry, zkušenosti jiných - něco ubrali, něco přidali, ale zdá se, že do těch počtů může zasáhnout tolik nepředvídatelných faktorů, že přesněji to odhadnout nejde...mám s tím zkušenosti z minulých velkých akcí. Ještě se nad tím budeme muset trochu zamyslet podle konkrétních seznamů hostí.


Další misí bylo hledání koláčků. Krom těch, co upečeme společně s dalšími ženami širší rodiny a s kamarádkami (na což se moc těším), jsme ještě chtěli čerstvé kynuté koláčky, tedy koupit na místě. Po několika slepých pokusech jsem získala tip k ověření od kamarádky ještě ze školy. Mladí se tam už mezitím stihli zastavit a koláčky objednali. Další možností bylo vézt koláčky z Prahy, což by zase znamená někoho dovozem pověřit a hlavně též najít ty správné.

Nevěsta si nepřeje žádný dort, což je, přiznávám, jisté ulehčení. Ten bych sama nepekla, na potahování marcipánem, zdobení a krémy nejsem stavěná. Navíc jich považuju většinu za velký nevkus. Něco lehčího, aby to ladilo k jídlu, si zas nedovedu představit někam transportovat, natož den předem.
Počítali jsme s tříbarevkou, taky se s ní trochu peru - už jsem zkusila několik druhů tvarohu, a pořád to není ono, taky těsta bych chtěla trochu odlehčit, vylepšit, mám ještě nějaké nápady v záloze. Některým včetně ženicha se zdá jako moučník po svíčkové příliš hutná.
Nakonec jsme se rozhodli ji přesunout na raut a moučník po obědě domluvit jinak - osobně jsem pro pohár s borůvkami, také se nabízejí ozkoušené borůvkové knedlíky.

Mladí mají dojem, že o sladké nikdo nebude stát. Ale přece jen něco by být mělo, a dosáhla jsem povolení upéci sladké i slané druhy. Budu kombinovat ty trvanlivější, které můžu péci s předstihem, a ty, které vydrží těch pár dnů předem. Mám už domluvené pomocníky, tedy pomocnice. Krémy žádné nechceme, "ozdůbky" teprve ne. Ale to zas popíšu, až bude něco napečeno, zatím jsem vyzkoušela pár slibných druhů v malých dávkách.


Nyní chystám rozpis surovin, aby se vše nakoupilo za lepší ceny a a najednou. Ovšem i v tomto bodě budou odhady množství stejně jen odhady. Zatím jsem při vhodných akcích nastřádala potřebné tuky, hlavně máslo, a z pobytu na chalupě přivezla pár domácích vajec.
Souběžně samozřejmě řešíme další body. Třeba s oblečením to taky nešlo úplně snadno a nakonec jsem já asi poslední, která ještě nemá šaty připravené... Ale už je to v běhu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Taychi Taychi | E-mail | Web | 13. července 2013 v 12:29 | Reagovat

Páni. Ono to z pohledu jen účastníka vypadá poněkud lehčeji. Asi jsem jako Hurvínek a válka. Když se ségra vdávala, tak mým jediným úkolem, bylo mi šest let, bylo, abych si oblíkla svoje světlé šaty, nechala se učesat, nikde na nic nesahala. :-D

2 Jirka Jirka | 13. července 2013 v 17:36 | Reagovat

Já jsem vdával Dceru v dubnu a nic jsem neřešil! Dostali peníze a bylo! Ať se člověk snaží sebevíc, tak ho stejně svatebčané pomluví! Já byl v klidu na všechny dotazy byli nevěsta a ženich!

3 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 14. července 2013 v 13:56 | Reagovat

Svatba! :-) Tak to mě také brzy čeká! A rovnou 2x. Zatím je klid, ale už se plánuje. Naši budoucí svatebčani to vzali z druhého konce. Nejprve založit rodinu a potom si udělat svatbu, kterou si užijí i s dětmi :-) Mladší dcera už o svatbě hovoří, ale bude to komplikovanější, protože naše rodina je roztroušena po světě a bude se to celé asi těžko organizovat :-) Ať Vám všechno vyjde a svatební den se povede podle Tvých představ a splní očekávání všech svatebčanů.

4 Vilemína Vilemína | Web | 14. července 2013 v 19:18 | Reagovat

1, 2 - baví mě to, tak si o "úkoly" i říkám. Něco péci jsem chtěla, musím přece dostát své pověsti :)
Jinak si to vše zařizují mladí, ale je fajn, že občas se sejde rodina a vznese připomínky...

5 Vilemína Vilemína | Web | 14. července 2013 v 19:29 | Reagovat

[3]: Díky za přání, snad to vyjde - hlavně počasí si přeju.
Nejvíc mě překvapilo, že pro svatbu se rozhodl první syn. Bere to popořádku :)

U vás to tedy bude chtít důkladný plán, kdo-co-kde, když to bude jinde, ale hlavně aby to všichni důležití předem odsouhlasili, to se nám zatím vyplácí - vyslechnout názory a pořádně vše probrat, neb i rodiny s podobným životním stylem a zkušeností můžou mít na spoustu věcí jiný pohled... A na dálku je vše složitější. Uvažujete snad o dvojité svatbě? To musí být pěkný adrenalin!

6 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 15. července 2013 v 10:50 | Reagovat

Ááá, svatba! Z té naší jsem se ještě úplně nezotavila. A to máme za sebou 4. výročí :-)

Svatební hostinu jsme taky měli jen pro nejbližší, ale "odbyli" jsme se svíčkovou (originální to není, ale manžel ji miluje). Na afterparty jsme nakonec měli domluvené prasátko na rožni, guláš, klobásky a větrníčky, dort jsme rozbili v autě a podobně :-)

Ať to proběhne co nejlíp, ať všichni berou všechno s humorem a v pohodě a ať to těm dvěma klapne napořád :-)

7 Pavla Pavla | 15. července 2013 v 13:36 | Reagovat

Nedejte se přesvědčit tvrzením „o sladké nikdo nebude stát“. Mám několik čerstvých zkušeností, a sladké se snědlo jako první.  Má sestřenice toto tvrdila také a oslavu měla skoro ve stejné režii, jako popisujete. Nepřejte si vidět to zklamání účastníků, kdy hledali něco sladkého na zobnutí. U nás ve Slezsku je zvykem po obědě ke kávě lehký dezert, zákusek, a na stole jsou koláčky a drobné svatební cukroví po celou dobu hostiny. Na večerní raut se sladké už nepřipravuje. Cca 4-5 dnů před obřadem se pozvaným rozvážejí výslužky – koláčky a cukroví. Ale jiný kraj, jiný mrav. Držím palce, ať všechno v pohodě zvládnete.

8 Janina Janina | 15. července 2013 v 15:50 | Reagovat

Souhlasím s Pavlou - u nás ve Slezsku to chce dezert, zákusek, cukroví, koláčky. :-) Jsem sice svobodná, ale minulý měsíc jsem zvládla dvě svatby mých kamarádek a večer všichni chtěli něco sladkého - po cukroví se jenom zaprášilo a zákusky (marlenka, věnečky s čokoládovým krémem, pařížské kostky a vanilkové řezy) "padly" v boji hned poté.

9 Vilemína Vilemína | Web | 16. července 2013 v 9:52 | Reagovat

7, 8 -  Nějaké sladké přece jen bude, ale méně. Koláčky i velký koláč, ale spíš sušší věci. Část rodiny má silné moravské geny, tak taky myslím, že to uvítají :)

Ale známe i dost případů, kdy spousta jídla zbyde, tomu se chceme taky vyhnout - snad to nějak trefíme...

Díky za připomínky!

10 Eva Eva | 16. července 2013 v 13:43 | Reagovat

Dobrý den.
Jen jsem Vám chtěla napsat, že jsem si moc ráda početla o Vašich přípravách na svatbu v rodině. Čeká mě to totiž taky, tedy přímo mě, za cca 4 týdny se vdávám.
A protože jsem trochu blázen do pečení, tak si budu vše péct sama - cukroví i dort. Je fakt, že to nebude tak hrozné, protože nebudeme dělat klasické výslužky, ale i tak to vyjde na cca 13 druhů cukroví, každý druh jsem počítala z minimálně 500 g mouky. A pak tedy ten dort, kterého se tedy bojím nejvíc, protože s nimi nemám zkušenosti. Ale miluju "pečící adrenalín" a prostě mi to nedá, kupovat někde, když si můžu udělat sama. Taky je ulehčení, že nás bude jen pár, takže jen oběd a večeře formou rautu pro svatebčany, to už nemusím chystat. Ale je fakt, že potom mě zase chystá navaření a napečení na oslavy do našich zaměstnání a pak na konci září ještě velká grilovačka pro naše přátele na zahradě.
To jsem se tedy rozepsala, to je tím, jak se mi to vše honí hlavou:-). Hlavně jsem ráda, že jsem si mohl apočít, že někdo řeší to samé (jen Vám závidím ty tuky koupené v akci, já to nějak prošvihla a teď mě čeká jejich koupení za plnou cenu, cca 30 másel, achich) a moc se těším, že si počtu další pokračování.
Jinak se tedy přidávám, že sladké je třeba. Ono záleží na tom, kdo má jaký jazýček, já když někam jdu, tak se prostě těším hlavně na to sladké...:-).
PS: Taky už mám detailná rozpis, co kdy budu péct, kolik, jak zdobit, atd., tak kdyby jste chtěla, tak ráda vyměním nějaké info:-).

11 Tunde Tunde | E-mail | Web | 16. července 2013 v 14:40 | Reagovat

Dobrý den,

Všimli jsme si, že máte spoustu chutných receptů na vašem blogu a chtěli bychom Vám představit naši novou webovou stránku http://www.vyhledejrecepty.cz/  kde si naši uživatelé mohou vybírat z více než 85 000 posbíraných receptů. Na stránce jsme vytvořili také žebříček Tob blogů, kde najdete všechny přidané blogy a můžete přidat i ten Váš. My zkopírujeme všechny recepty a uživatelé je pak mohou nalézt pomocí našeho vyhledávače. Tím pádem se zvýší návštěvnost Vašeho blogu. Nemusíte se obávat, vše Vám nabízíme zcela zdarma.

Vyhledejrecepty.cz má své sesterské webové stránky na celém světě. Budeme velmi rádi když se stanete součástí této velké rodiny.

V případě že máte nějaké otázky obraťte se na nás.

S pozdravem,
info@vyhledejrecepty.cz

12 Vilemína Vilemína | Web | 17. července 2013 v 14:22 | Reagovat

[10]: Díky za podněty, už s tím pečením pokračuju, myslím, že to půjde.
Mám nyní přebytek bílků (20 ks) a vyzkoušené kokosky mě nenadchly, tak uvidím, zda je ještě nějak uplatním.

Druhy jen z 1/2 kg mouky? To je tak na dva tři plechy? Já bych dělala míň druhů a větší množství, počítám asi s třemi sladkými a dvěma slanými. Rozpis surovin už mám, nyní hledám šikovné krabice.
Ať se ten dort zdaří, chce to určitě trochu praxe a zručnosti, ale návodů je všude plno. Jsou i jednodušší motivy a zdobení.

Jdu péci, abych mohla připravit pokračování...

13 Eva Eva | 18. července 2013 v 13:56 | Reagovat

[12]:Dobrý den. Na pokračování se už moc těším. Teď jste mě ale nahlodala tím půl kolem mouky. Ale zase když bude 13 druhů cukrví, tak se to slušně znásobí. Já raději hodně druhů, ať se zobe a zkouší... Uvidím, tento víkend začínám péct, tak podle toho, kolik bude kousků, můžu ještě násobit.
Děkuji za přání s dortem, už mám trochu nervy, raději všem hned řeknu, že jsem dělala sama, abych předešla případným rekacím, že teda ta cukrárna je dost amatérská atd.
No, bílky, to je stálý boj. Mám jich teď v mražáku cca 20 a další budou z toho svatebního cukroví. Já právě moc kokosky ani pusinky nemusím, tak je to trochu problém. Ale teď mám v plánu jako jedenze svatebních druhů upéct bílkové bábivičky, to je dost klasické lité těsto, jen vevnitř místo celých vajec bílky. Do nich na drobno nasekám tyčinky Jahody v čokládě a dám do papírových košíčků, těch větších. pak odzobit a další druh je hotový. No a pak na oslavu do práce jsem si našla recept na kávové řezy, kde je těsto rovněž z bílků, vypadá to taky obstojně.
Já skoro nic nepeču dvakrát, je to pak nuda:-). Takže pořád hledám nové recepty, což je zábava, i to pečení. Ale když je to něco důležitého, jako je tohle, tak je to poněkud adrenalin...:-).
Tak přeju hodně štěstí s pečením.
Eva

14 Můj Japonský Dům Můj Japonský Dům | Web | 26. července 2013 v 14:12 | Reagovat

No né, to vypadá dobře :)
Taky budu něco podobného péci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama