Kupovat majonézu?

23. dubna 2013 v 23:04 | vilemina |  Studená kuchyně
Majonézu jsem už tady propagovala. Ale udělám to znovu a ráda, k čemuž mě vede zejména porovnání majonézy kupované a domácí. Koupíte poměrně řídkou, ledasčím nastavovanou emulzi. Aby se dala rozumně prodávat, musí být důkladně stabilizovaná (jinak by se rozložila na jednotlivé složky) a konzervovaná.
A to je hned několik technologických kroků, kterým se při rychlé domácí přípravě vyhneme. Připravíme si majonézu čerstvou podle potřeby, konzervovat netřeba. Olej a vejce se snad nacházejí v každé kuchyni běžně.


Příprava zabere skutečně chviličku. Dělávám ji tyčovým mixérem v úzké nádobě ze dvou nebo čtyř žloutků, k nim 130 nebo 250 ml slunečnicového oleje, sůl, 1 nebo 2 lžíce citrónové šťávy nebo bílého vinného octa, trošku hořčice, pepře, cukru. Majonéza se navíc udělá pěkně hustá. Zjistila jsem, že je úplně jedno, jsou-li vejce teplá nebo studená, jen nesmějí být příliš stará - pak se majonéza nepovede. Pokud se nezačne tvořit hned při prvním zapnutí mixéru, už se to nedožene - stalo se mi to však jen jednou. Můžete přidat i více oleje, to pak trvá asi minutu, než se vše spojí.
Místo dvou žloutků se dá udělat majonéza z celého vejce, což se chystám vyzkoušet, zatím na to nedošlo. Salmonel ap. se neobávám - vím, že u nás funguje veterinární dozor a vejce jsou kontrolovaná, chybka nastane skutečně výjimečně, jako u všeho. Spíš na to nevzpomenu.

Taky by se v případě obav dala použít vaječná melanž, na jejíž výrobu se vejce ještě dezinfikují ozářením. Ale ta se mi pro domácí užití jeví dosti nadbytečná - vejce je už dokonale zabalené samo o sobě a nespotřebováváme jich desítky naráz, aby úspora práce s rozklepnutím měla nějakou váhu, zato cena melanže už by majonézu prodražit mohla. Jinak se dost ušetří.
I domácí majonéza vydrží v ledničce v přikryté nádobě několik dnů, odzkoušeno mám pět. Uvádí se i dva týdny.
Stejně jako kupované něco ji můžete namíchat s jogurtem nebo zakysanou smetanou, zdá-li se vám příliš hutná.

Další vychytávka, co se zbylými bílky:
upečená bílková omeletka se může pokrájená přidat do majonézového salátu.

Tento tip mi připadá geniální, svěřila mi ho jedna vzácná přítelkyně. Protože to znala od dětsví takhle a ne jinak, ani ji nenapadlo, že jde o něco zajímavého - a taky, kdo by se běžně bavil o takových detailech, že. Naštěstí jsme to při jakémsi hovoru odhalily a já teď předávám tenhle nápad díky blogu dál.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dana Dufková Dana Dufková | E-mail | 30. dubna 2013 v 9:12 | Reagovat

V naší rodině je velice oblíbený recept-kuře podle Jindřicha. Celé kuře se naplní masovou nádivkou s játrama a pak se pomalu vaří s postupným přidáváním zeleniny všeho druhu. Jeho konzumace spočívá v tom, že napřed se sní vývar a potom zelenina s nádivkou a masem. Doporučují k ní majonézu a pečivo. Když jsem toto jídlo vařila poprvé, měla jsem z farmářských trhů domácí slunečnicový olej- dost silný a s lehce nakouřenou příchutí. Tak jsem majonézu udělala z něj a bylo to naprosto úžasné. Od té doby doma jinou nechtějí i když do salátů dělám spíš jemnější variantu. No a naprosto ideální je, když vám doma doroste pomocník, který jí s nadšením udělá sám :-)

2 Vilemína Vilemína | 30. dubna 2013 v 21:31 | Reagovat

Díky za zajímavý tip! To stojí za vyzkoušení.

Mně pomocník už poněkud přerostl - a vaří i podle mých receptů z blogu a ještě mě kritizuje :)

3 Anna Anna | E-mail | 20. prosince 2015 v 13:47 | Reagovat

Taky děláme domácí majonézu. A to z celého vejce a oleje. Je výborná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama