Zelná roláda

11. července 2009 v 8:14 | vilemina |  Jídla ze zeleniny
To jsem si zas jednou vystřihla recept…kdy to bylo, nevím, snad před pár lety, byl to nejspíš magazín Albert - a odložila, že to někdy zkusím. Pak jsem se na něj několikrát chystala, ale když jsem si ho zas po nějaké době četla, vůbec se mi to nelíbilo - tedy to, že se zelné listy i s nádivkou srolují, to byla zajímavá věc, ale salám a sýr do ní? A celý litr mléka na čtyři housky? Nějak si to obměním, až se do toho pustím…
Hlávku zelí jsem si chtěla rozebrat a uvařit jen těch osm potřebných listů. Ale to tedy nejde, zelí je křehké a listy svými krabatinami navzájem zaklíněné, taky bych jich měla hromadu, která se ani nevejde do hrnce - kdepak, musím uvařit celou hlávku. A ve slané vodě.
A jak tak na to koukám, budou to jistě dvě rolády a ne jedna, když všechno zelí použiju - dám tedy na náplň také větší množství surovin: ¼ kg mletého masa, 3 vejce, ¼ kg strouhanky, 100g strouhaného sýra, přidám cibuli, ač o ní recept mlčí, pepř, sůl, mléko. A pak i 100g slaniny, zdá se mi to celé jalové. Kořením pepřem, kmínem, víc druhů koření se mi k tomu zelí nezdá. Náplň by měla být řidší než na sekanou, jinak nepůjde na to listí rozetřít, aha, tak ještě trochu mléka - a v krabici zbyla asi polovina. Zapínám troubu na 200 stupňů.
Zelí se zatím povařilo, teď už listy oddělovat půjde, když se odkrajují od košťálu. Rozkládám je na obdélníky pečícího papíru a něco mi to připomíná…aha, rozkládání rostlin k sušení do herbáře! (Ne, nebudu vzpomínat, to je hodně mimo mísu…) Kladu listy postupně přes sebe, v jedné vrstvě okraj, v druhé žebro, až celou hlávku spotřebuji.
Zelí jsem i trochu posolila, ale radši bych na něj rozložila ještě vrstvu slaniny. Nevěřím, že housková náplň ho omastí dost, aby se spíš peklo, než dusilo.
Náplň rovnoměrně navrstvím - a to nejzajímavější: roládu zatočím.
Za pomoci papíru zelí zavíjím co možná pevně a celou roládu obalím papírem, tím se upevní. Tak nějak to radili v receptu. Jde to dobře. Totéž s druhou polovinou.
Peču necelých 45 min., trochu podlévám na plech, jinak to nejde. Místy pod papírem zelí hnědne, to je dobře, ale nebude příliš suché?
Vybaluji z papíru a ještě podlévám a přelévám šťávou. Servíruju s kaší a salátem. Výsledek vypadá pěkně, strávníci shodně tvrdí, že je to docela dobrý.
Ukládám si však nejen do paměti, ale i sem, poznámku, že chuťově by to příště chtělo dotáhnout: opravdu je třeba, aby zelné listy byly více omaštěné, jinak nedocílíme té dobré pečené chuti - vymazávat papír sádlem je s odpuštěním blbost, podkládat slaninou taky ztrácí smysl, leda péci bez papíru - ale čím zase roládu upevnit? Do síťky? Možná, s tím zkušenost nemám - ale šlo by začít pečením v papíru, po zatuhnutí náplně ho odstranit a celé rolády pěkně podlívat omaštěnou šťávou, aby se zelí dobře propeklo, jako jsem to udělala při ohřívání zbylých porcí. A náplň zkusím méně hutnou, masovější, pikantnější.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 vetrni vetrni | E-mail | 26. června 2010 v 8:16 | Reagovat

mnam mnam vypada dost dobre,dala bych si!!!!!!!!

2 vilemina vilemina | Web | 26. června 2010 v 17:41 | Reagovat

Díky,
ale přiznám, že jsem ji od té doby znovu nezkoušela, nu, mám resty :)

3 large size wedding dresses large size wedding dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 13:19 | Reagovat

Well I definitely liked studying it. This information provided by you is very constructive for correct planning.
http://www.movedress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama