Večeře v literatuře

6. června 2009 v 7:59 | vilemina |  Jídlo v umění
"Jezme a pijme," řekl Hugo. "Dejte sem večeři! Tučný sýr, zvěřinu, ptáky, jehňata, vše, co se líhne živé a vše, co se líhne z vejce. Dejte sem vše, co zraje jedlého, vše co je oploutveno a všechny druhy plžů, kteří se požívají ve vzdělaných zemích. Dejte to sem! Je večer, země se otočila a tu bývá obyčej jísti!"

V. Vančura, Rozmarné léto

Dlouhou dobu bývala večeře hlavním pokrmem dne, proto ten zájem o ni. A v mnoha zemích hlavním jídlem zůstává, buď že se lidé po práci již ne na poli, ale třeba ve městě, scházejí až večer, nebo že je v poledne na teplé jídlo příliš horko. Předkládám pár posbíraných děl, které se večeří inspirují na mnoho způsobů.

Literatura
Tyler, Anne: Večeře v restauraci Domov
Román současné americké autorky o neschopnosti lidí nalézt k sobě cestu. Vypráví o životě matky a jejích tří dětí, které po mužově odchodu s obtížemi vychovala a které chce i v jejich dospělosti kontrolovat. Snaha uspořádat skutečně rodinnou oslavu při nejrůznějších příležitostech končí vždy fiaskem a teprve po matčině smrti se uskuteční bez obvyklých rozbrojů.

Teirlinck, Herman: Autoportrét neboli Poslední večeře
Román je nejosobitějším dílem proslulého belgického autora, spoluzakladatele vlámské literatury. Předkládá pronikavý psychologický portrét vlámského bankéře nahlížený samotným subjektem i jeho nepřáteli. Jednotlivé pohledy jsou i kompozičně rozlišeny, avšak vytvářejí obraz člověka neobyčejně egoistického, bezcharakterního, se sklonem k sadistické krutosti, a přitom nesmírně pokryteckého.

Bělohradská, Hana: Poslední večeře
Napínavý psychologický román s kriminální zápletkou z prostředí jedné pražské kliniky.

Bidlo, Zdeněk: Poslední večeře Otýlie Vranské
Proslulý provorepublikový příběh prostitutky a jejího vraha.

Sierra, Javier: Tajemství Poslední večeře
Historický román odkazuje k Vincimu, tvůrci známé fresky viz Poslední večeře. Vypráví příběh římského inkvizitora, odhalujícího v Miláně roku 1497 skryté poselství obrazu geniálního renesančního malíře, sochaře a vynálezce. Dílo v sobě skrývá řadu tajemných náznaků a symbolů, souvisejících s učením pronásledovaných katarů.

Chaun, Igor: Večeře u mahárádži a jiné povídky
Devatenáct povídek s hororovou nebo tragikomickou pointou vypráví o lásce, naději a smrti. Hořce poetické texty jsou absurdní, provokují, vytvářejí napětí tam, kde bychom chtěli spíše nalézat úlevu.

A pár souvisejících názvů:

Knitl, Oldřich: Jsem historik umění a zvu vás na večeři
Lyttkensen, Alice: K večeři nepřijdu
Lathen, Emma: Kuře k večeři (detektivka)
Klevis, Vladimír: Zoufalství k večeři
Vavřín, Zbyněk: Mrňavá knížka aneb k večeři byl nosorožec


Film, divadlo či obojí
Úroda názvů večeři obsahujících!

Bondy, Egon: Pozvání na večeři
Eisman, Vražda před večeří
Kaufman, George Simon: Přišel na večeři
Kramer, Stanley: Hádej, kdo přijde na večeři
Topol, Jáchym: Slavík k večeři
Veber, Francis: Blbec k večeři
Vetemaa, Enn: Večeře pro pět

(Údaje k uvedeným výše dostupné na webu knihovny)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lili lili | Web | 6. června 2009 v 23:34 | Reagovat

Ahoj! Začínám s vlastní stránkou a sice tam toho ještě moc nemám, ale ráda bych se stala tvým Sb! Odepiš mi prosím do komentářů (endees.estranky.cz)! Díky moc a neber to jako reklamu! :)

2 Yva Yva | Web | 9. června 2009 v 0:52 | Reagovat

Ráda sleduji tuhle Tvoji sérii článků, Vilemíno.  Při pročítání si pokaždé připomenu knihy, filmy, hudbu nebo umělecká díla zapadlá hluboko v paměti a musím říct, že takové znovuobjevování je mi velmi příjemné. :o)  "Hádej, kdo přijde na večeři"  zůstává navždy jedním z mých nejoblíbenějších filmů.  Sidney Poitier může ke mně na večeři zavítat kdykoli. ;o))

3 vilemina vilemina | 9. června 2009 v 11:17 | Reagovat

[2]: Díky, taky mě na tom to shledávání materiálu nejvíc baví - ale chce to čas. Navíc si vybírám, co mi je blízké. Existují i podobné stránky, v angl. určitě, ale pojetí je různé. Výtvarné večeře už mám skoro pohromadě, námětů v záloze je dost!

4 short wedding dresses short wedding dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 20:38 | Reagovat

Thanks a ton for another helpful article. I have been a big fan for a few months, and I really enjoy reading your posts There are so many blogs out there, its nice to find a good one!. I maintain a site that has very similar content, would you have any interest write a guest post on it? If you are interested, please send me an email!
http://www.movedress.com/cocktail-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama