Citrusová kůra

18. února 2009 v 13:01 | vilemina |  Drobečky a drobnosti

Aktualizace

Nyní již se kůra citrusů v EU nesmí ošetřovat pesticidy, takže je poživatelná. Prokázáno např. testem v Dtestu z 8/2013. Hurá!


Pro fajnové vaření je nezbytná, chuť čerstvě nastrouhaného citronu se nedá nijak nahradit - používali jsme ji kdysi běžně, dokud se neobjevily výhružné cedule o její nepoživatelnosti. A my si odvykli dávat i kolečko citrónu do čaje, abychom se neotrávili - dnes se soudí, že tato reakce byla trochu přehnaná. A vzhledem k tomu, jak obtížně jsem na dané téma lovila relevantní články i přes Google, asi to nebude právě nejžhavější problém - takže rozumně používat lze, ani ta domácí pomerančová marmeláda by neměla škodit!
citrus

Použití kůry z chemicky ošetřených citrusových plodů k výrobě potravin v domácnostech pracovníci ministerstva zdravotnictví nedoporučují, protože spotřebitelé nemají možnost uplatnit ověřené technologické postupy ani zkontrolovat obsah chemických látek v surovině nebo finální potravině. Tolik oficiální zpráva ministerstva zdravotnictví. Omytím povrchu plodů horkou vodou lze obsah látek zmenšit jen velmi mírně, neboť používané chemické látky jsou většinou na bázi silic. Kůru pro kandování je vhodnější máčet delší dobu a poté oloupat nebo obrousit, protože právě silice velkou měrou přispívají k nahořklé chuti kůry. Ale ani pokud toto spotřebitel neudělá a vyrobí marmeládu z chemicky ošetřených plodů, nemá se čeho obávat. Chemické látky se sice do těla dostanou, ale když vezmeme v úvahu, kolik je schopen člověk denně zkonzumovat např. pomerančové marmelády, zjistíme, že množství přijatých chemických látek je zanedbatelné, často mnohokrát menší než například příjem těch samých látek v podobě léčiv.
Nebo:
Kůru u nás prodávaných citrusových plodů se nedoporučuje konzumovat, protože je ošetřena nebezpečnými chemickými látkami. Jedná se o konzervační prostředky, které chrání citrusové plody před plísněmi a jinými škůdci (Papadopoulou-Mourkidou 1991). Vzhledem k tomu, že se citrusové ovoce pěstuje v teplých klimatických pásmech, tj. poměrně daleko od nás, ošetření kůry pro transport je nezbytné, nemá-li dojít ke znehodnocení plodů dříve, než se dostanou na náš trh. Nejčastěji jsou k těmto účelům používány dvě látky: bifenyl (E 230) a thiabendazol (E 233).
Konzumovat kůru citrusových plodů či jinak ji využívat k potravinářským účelům (strouhaná citrónová kůra jako koření, příprava kandované pomerančové kůry, apod.) je riskantní, pokud jsou plody chemicky ošetřeny. Obě nejčastěji používané konzervační látky, bifenyl i thiabendazol, představují pro člověka zdravotní riziko. Protože jsou tyto substance rozpustné v tucích, nelze je z kůry odstranit omytím vodou. Ze stejného důvodu by ale neměly pronikat z kůry dovnitř plodů. Chemicky ošetřené citrusové plody jsou tedy zdravotně nezávadné, závadná je ale jejich kůra.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gabriel Gabriel | E-mail | Web | 24. února 2009 v 12:12 | Reagovat

No hej, ale aj tak ju používam, čo už. Fakt ju nehradíte. Potom už len kupovať sušenú kôru. Alebo pestovať v obývačke.

P.S. pestoval som mandarínky, no chuť nič moc ani kôra. Možno málo svetla.

2 vilemina vilemina | 25. února 2009 v 15:34 | Reagovat

A ta sušená je taky hnusná...tak možná zkusím i tu marmeládu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama