Vánoční ladění

13. prosince 2008 v 10:20 | vilemina |  Drobečky a drobnosti
Osvěžující a vpravdě sváteční pocity jsem i s osobami blízkými načerpala na koncertě bří Ebenů, a pro tuto stránku nutno zmínit, že samozřejmě zazněly i Chlebíčky. Koleda zas slíbila, že světlo přijde i do našeho chlíva.
To je dobré mít na paměti při úklidu faktickém i tom vnitřním, ono to pak jde i líp od ruky. A prý na Lucii je k tomu ideální doba.
Minulý víkend jsem hledala vánoční atmosféru na výstavě tradic ve skanzenu v Přerově nad Labem. Prvně jsem tam byla snad v roce 90, to jsme byli nadšení, ale je pravda, že to bylo něco nového. Pak ještě několikrát, nyní asi po osmi letech pauzy. Nadšení a novost vyprchalo na všech stranách, nejspíš bude k dispozici i méně prostředků, jako v celé sféře. Tabule představující jednotlivé zvyky, tradiční předměty i pokrmy jsou stejné, přibyly figuríny v krojích a zdálo se mi, že bylo méně aktuální výzdoby, pečiva aj. V budově školy bylo možno zdobit perníčky.
Prodej dekorativních předmětů těží spíše z levného dovozu než místních tradic a je překvapivě identický s obvyklými dárkovými stánky v běžném nákupním centru. Svíčky, andílci, medíky, bylinné polštářky, keramika. Navíc tu nabízeli několik pohledů a vystřihovacích betlémů. Mimo areál se ještě prodávaly stromky. Tohle naladění tedy bylo hodně symbolické.
Pokračovalo ale při balení dárků, které budu předávat s předstihem, proto balení už teď, k tomu adventně laděná Hovada boží, co nakupují zboží...a jdou tam, kde svítí hvězda - nad hypermarketem (Jablkoň).
Nyní budu pokračovat v pečení cukroví, dojde i na malou hvězdičkovou girlandu na okně a další muziku. Zítra budu rozsvěcovat třetí svíci ,co má být radostně růžová. A umoudří-li se počasí, zkusíïla bych ještě aspoň krátkou zastávku na vánočním trhu v tvrzi Kunratice, bez přehnaného očekávání. Kdyby tam bylo k mání jmelí vcelku, byla bych spokojená.

Dodatek po víkendu: jmelí vcelku stále nemám. Zato to kovově zabarvené je k mání v několika odstínech. Tvrz je velkoryse zrenovovaná, v areálu je slibně vypadající hospoda, tu mám v plánu vyzkoušet. Také cukrárna byla otevřená, leč odolali jsme i lákavé nabídce. Další stálé obchody se nepřipojily, zavřeno bylo v květinářství s dárky i v pekařství. Stánků na ploše bylo pár a hlavně s těmi stejnostmi: trdelník, medovina, žužu, kovář, keramické obrázky, svíce a svícny (i doslova obludné cca třiceticentimetrové jahody či dýně napasované do zeleného věnce!), buřty, langoše a bramboráky. Bohužel baterka ve foťáku se vybila, tak bez dokumentace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shira313 Shira313 | E-mail | 15. prosince 2008 v 15:04 | Reagovat

S podobnými pocitmi zatrpknutosti voči sviatkom "konzumu" som pôvodne uvažovala, že ich tento rok jednoducho odignorujem a najlepšie v kresle s dobrou knižkou. Avšak tento víkend sme strávili s rodinou v mojom rodisku a vianočná atmosféra ma chytila za srdce :o) V piatok sme sa zišli na vianočnom trhu, ochutnali presladený punč, objavili super stánok u Baču, kde sa varili čerstvé bryndzové halušky a k tomu sa popíjala tentokrát "pravá" hruškovica alebo slivovica so zákvasom (znie to neuveriteľne, ale je to super kombinácia bez akýchkoľvek nepríjemných následkov), ale hlavne sme sa v pohode porozprávali a tešili zo stretnutia :o) V sobotu nám počiasie prialo a trochu sme turistikovali a večer sme využili na prieskum miestnych podnikov. No a nedeľné predpoludnie patrilo prehliadke zámku, kde každá sála bola vyčančaná osobitou vianočnou výzdobou. Domov som sa vrátila s odhodláním odložiť nechuť k vianočnému zhonu a pokúsiť sa nájsť kompromis: oddeliť konzum od samotného poslania vianoc. Tým je pre mňa príležitosť stretnúť svojich blízkych, uctiť si ich kulinárskym snažením a pri mäkkom svetle plamienkov sviečok čo najpríjemnejšie stráviť najkratšie dni v roku ;-)

Preto verím, že aj po Vašich zlých skúsenostiach ešte je šanca, že na Vás dýchne to právé vianočno :o))

2 vilemina vilemina | 15. prosince 2008 v 15:53 | Reagovat

Díky,však já i navzdory těmto zkušenostem vánočně naladěna jsem, jen to není v důsledku návštěv tzv. vánočních trhů a výstav.

3 Coach Factory Outlet Online Coach Factory Outlet Online | E-mail | Web | 15. prosince 2011 v 9:17 | Reagovat

Great Coach Factory Outlet Online
. A lot of useful information here. I’m sending it to some friends!

4 summer dress summer dress | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 10:38 | Reagovat

It was very helpfull thank you so much for sharing. I will share it with my friends. Thanks
http://www.movedress.com/function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama