Řekněme takové soté

2. října 2008 v 14:01 | vilemina |  Jídla z masa
Zní to hezky, lehce a francouzsky (sauté=minutka), každý asi má o soté nějakou více či méně matnou představu, ale samotný pojem se obtížně hledá i ve slovnících. Zalistovala jsem tedy několika kuchařskými knihami a něco vygůglovala, jestli moje představa odpovídá skutečnosti - s úlevou jsem zjistila, že ano, že kousky dušeného masa s něčím dalším podstatu soté naplňují vrchovatě, tedy zvláště dělají-li se rychle.

Recept jednoduchý, pro běžné denní vaření.

Nejprve jsem se v řeznictví rozhodla pro čerstvý krůtí plátek místo kuřecích paliček, ty raději udělám jindy na víně. Ovšem krůta by snesla za života více tělocviku, pohyb jí byl nejspíš cizí. Svlékla jsem ji nejdřív ze značně tučné kůže, odstranila jednu kost a hlavně tuk, ukrytý mezi svaly. Toho nevábného odpadu byla skoro třetina váhy! Na obrázku je již pekně uklizené v sáčku.
Očištěné maso jsem pokrájela na větší nudličky.

Co k tomu? Přikoupila jsem velký pór, kousek slaniny a žampiony, zkrátka klasika.
Chtěla jsem si ušetřit práci a koupit pórek nakrájený, když jsem ho hodlala hned strčit do hrnce, leč - nebyl. Tak jsem vzala jeden pěkný kousek vcelku, on zas bude mít lepší chuť. Póru vždy nejdřív odříznu kompaktní bílou část, odstraním vláskové kořeny a zbylé listy každý zvlášť nakrojím, svlékám jeden za druhým a oplachuji, nakonec zas složím dohromady a vše najednou pokrájím nebo nakrouhám.
Žampiony byly malé, ale skoro čisté, tak bělostné, že úplně svítily. Nechala jsem je vcelku, stačilo jen trochu je otřít kuchyňským papírem.
Na pár lžicích oleje jsem opekla opepřené maso, pak shrnula ke straně a přihodila žampiony a slaninu, nechtělo se mi maso vytahovat na talíř a opékat vše extra.
Hlavně že se to do kastrólu všechno vešlo! Když se to zas chvíli peklo, byl čas na pórek.
Přidávám ho co nejpozději, aby se moc nerozvařil. Jakmile se trochu slehl, vše jsem osolila a zmírnila teplotu, zakryla pokličkou a chvíli dusila, až bylo maso skoro hotové. Podlívat vodou není třeba, neradím to, chuti to neprospěje. Pór i žampiony pustí vody dostatek.

Jindy okořením bylinkami, orientální směsí nebo něčím jiným. Když chci jídlo použít na dvakrát, podávám nejprve takto s bramborem či rýží, další den obměním smetanovou omáčkou a jinou přílohou, třeba nudlemi. Zahušťovat netřeba, jen přidám (rostlinnou) smetanu k vaření. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | 9. září 2011 v 15:53 | Reagovat

Tak jsme to právě snědli ve vepřové obměně s pivním podlitím a bylo to výborné :o). Díky za recepis.

2 Vilemína Vilemína | Web | 9. září 2011 v 22:18 | Reagovat

Tak tohle jsme psala už tak dávno, že mě ani nenpadlo, jak se recept podobá kuřeti na pivě nebo i na víně...hlavně že chutnalo!

3 Fido Fido | E-mail | 12. března 2017 v 20:41 | Reagovat

Kdybys z toho "nevábného odpadu", jak říkáš kusům zabitého zvířete, uvařila vývar, tak bys teprve mohla mluvit o nějakym vaření a kuchařských zkušenostech. V opačným případě jsi normální kráva.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama